Devon rex

Devon rex patří do skupiny koček s krátkou srstí. Je to středně velká, zvláštní kočka, které se dříve také říkalo koboldkat - kočka skřítek. Vyvolává totiž asociace s mimozemšťany či bájnými zvířaty.
Hlava je ve tvaru krátkého klínu. Čelo je zakulacené a klene se k ploché lebce. Plné tváře mají dopředu vystupující lícní kosti. Nos je velmi krátký, spolu se zakulaceným čelem vytváří dojem stopu. Čenich je krátký, brada silná. Obličejové partie vytvářejí tzv. pinč (whisker break). Hmatové chlupy a obočí jsou zkadeřené, dostatečně pevné a středně dlouhé. Uši jsou tvarově značně velké, široce nasazené, vybíhající do zakulacené špičky, na hlavě posazené velmi nízko. Jsou dobře pokryté jemnými chloupky, kožní záhyby na zadní straně nasazení ucha (ear muffs) jsou osrstěné. Oči jsou velké, oválné, dost daleko od sebe posazené, směřující k vnějšímu konci základny ucha. Jsou zářivé, jasné a čisté, mohou mít jakoukoli barvu. Krk je dlouhý a štíhlý.
Tělo je středně dlouhé, pevné, svalnaté, štíhlé s širokou hrudí.
Končetiny jsou štíhlé a dlouhé, zadní nohy jsou delší. Přední nohy jsou zaúhleny k tělu, takže bérce vytvářejí dojem nohou ve tvaru písmene 0. Tlapky jsou malé a oválné.
Ocas je dlouhý, štíhlý a zužuje se. Je dobře pokrytý krátkými chlupy.
Srst je velmi krátká a jemná, měkká a zvlněná, s ostrými krycími chlupy. Na dotek je hrubší než srst Cornish rexe a německého rexe, protože devon rex má jak pesíky, tak i podsadu. Během línání může srst zčásti vypadat, čímž na těle kočky vzniknou holá místa, která později opět zarostou. Jsou uznány všechny barvy a kresby včetně kombinací s bílou, která je povolena v jakémkoli množství.