Habešská

Habešská patří do skupiny krátkosrstých koček. Je střední postavy, s tělem středně dlouhým, na pohmat pevným, pružným a svalnatým.
Končetiny jsou dlouhé, šlachovité, ale elegantní, s malými oválnými tlapkami.
Hlava posazená na půvabném krku je klínovitá, středních proporcí, s širokým čelem a měkkými obrysy. Nos je středně dlouhý a z profilu tvoří jemnou křivku. Čenich nesmí být ostře zašpičatělý. Lehké prohnutí v profilu je žádoucí, ale tzv. pinč je chybou. Uši jsou poměrně velké, v nasazení široké. Na špičkách jsou lehce zakulacené, se skvrnou v tvaru otisku palce. Štětičky na špičkách jsou žádoucí. Uši jsou pozorně vzpřímené. Oči jsou velké, ve tvaru mandle, jsou zářivé a výrazné - jantarové, zelené nebo žluté. Jsou orámovány v barvě tickingu.
Ocas je dlouhý, v nasazení silný a vybíhá do špičky.
Srst je krátká a jemná, těsně přiléhající k tělu. Dvěma nebo třem barevným kroužkům na každém chlupu s tmavou špičkou se dává přednost. Chybami, které vylučují udělení certifikátu (titulu), jsou siamský typ hlavy nebo hlava kulatá, proužky na všech čtyřech končetinách, bičovitý tvar ocasu, nedostatek tickingu v žádoucích partiích, náhrdelníky, kresba na hrudi a na břiše a bílý medailónek. Habešské zbarvení vyvolává dominantní alela P (abyssinian). Vyznačuje se zejména tmavší hřbetní linií a jednobarevností vnější plochy srsti bez pruhů, přitom však každý chlup je současně výrazně zbarven zonálně, což je projevem tickingu. Výsledkem je tedy "zajícovitá" barva a současně i kresba srsti, která je typická pro habešské a somálské kočky.