Sokoke

Sokoke je zařazena mezi krátkosrsté kočky s výraznou kresbou. Toto africké plemeno, připomínající geparda, žilo převážně na stromech a podle pramenů se živilo především hmyzem. Svým zevnějškem spadá někam mezi divokou kočku a obyčejnou domestikovanou kočku. Umí dobře plavat a chytat ryby. Aby se zabránilo příbuzenské plemenitbě, chovatelé tohoto plemene stále importují nová zvířata z Keni.
Tělo je středně dlouhé, štíhlé, dobře osvalené. Kostra je silná a dobře vyvinutá, hruď je výrazná.
Hlava ve tvaru klínu má téměř plochý profil a v poměru k tělu je malá. Nos je středně dlouhý a rovný, s mírně naznačeným stopem. Brada je silná, široká a v jedné linii se špičkou nosu. Uši jsou středně velké, široké v základně, špičky jsou lehce zakulacené. Stojí vysoko na hlavě, takže kočka působí dojmem neustálé ostražitosti. Štětičky chlupů na špičkách boltců jsou žádoucí. Oči jsou velké, daleko od sebe posazené. Jsou lehce šikmo postavené k nosu, ve tvaru mandle, výrazné a zářící, zbarvené od jantarové barvy po světle zelenou. Orámování očí je výrazné.
Končetiny jsou dlouhé, štíhlé a jsou dobře osvalené. Zadní nohy jsou vyšší než přední. Postavení zadních končetin je pro toto plemeno charakteristické.
Ocas je středně dlouhý, širší v nasazení než ve špičce.
Srst je velmi krátká, těsně přiléhající a lesklá (ne hedvábná). Kočka má málo podsady, případně žádnou. Základní barva srsti je teple písková až meruňková. Černá kresba srsti se sice podobá známému mramorování, ale do značné míry se od něj liší. Oválná kresba na bocích těla je nahrazena podélně probíhajícími pruhy. Je žádoucí, aby se v tmavých partiích kresby objevovaly chlupy s tickingem. Tento jev ovlivňuje speciální vzhled, který plemeno identifikuje.
Nosní zrcátko je cihlově červené, tmavě orámované, polštářky tlapek jsou černé nebo černohnědé.
FIFe uznává jedinou barevnou varietu.