Turecká angora

Turecká angora patří do skupiny polodlouhosrstých koček. Je půvabná a pružná, s všestranně dobrými proporcemi. Tělo má jemnou stavbu kostry, s nepříliš silně vyvinutým hrudníkem. Trup je štíhlý, vzadu poněkud vyšší než vpředu.
Hlava posazená na středně dlouhé, štíhlé a půvabné šíji je malá až středně velká, klínovitá, v horní části široká a lehce se zužující do špičky směrem k bradě. Brada je jemně zaoblená. Nos je středně dlouhý bez stopu. Uši jsou dlouhé, zašpičatělé, široké v nasazení a dobře osrstěné s chomáčky chlupů uvnitř boltců; na hlavě jsou vysoko nasazené a jsou vzpřímené. Oči jsou velké ve tvaru mandle a směřují lehce šikmo vzhůru.
Končetiny jsou dlouhé, zadní jsou delší než přední. Tlapky má turecká angora malé, jemné a kulaté. Měly by mít elegantní chomáčky chlupů mezi prsty.
Ocas je dlouhý, sbíhající se do špičky, v nasazení silný, na konci úzký a dobře osrstěný. Je nesen níže než tělo, není však vlečen. Při pohybu bývá nesen vodorovně nad tělem a přitom se někdy téměř dotýká hlavy.
Srst je na celém těle středně dlouhá, na límci pak dlouhá. Je hedvábná a splývavá, na břiše lehce zvlněná, bez podsady. Chlupy jsou velmi jemné a mají hedvábný lesk.